Bankarski sektor spreman da bude oslonac privredi
Bankarski sektor u Srbiji je stabilan, visoko kapitalizovan i kao takav spreman da bude oslonac privredi u složenim uslovima poslovanja kakve danas imamo. To je poruka oko koje su saglasni učesnici Kopaonik biznis foruma, na kojem su teme iz oblasti bankarstva bile među najzastupljenijima.
Sem panela koji je bio posvećen budućnosti bankarskog sektora i potencijalnim negativnim efektima krize, predstavnici banaka bili su zapaženi učesnici i panela o budućnosti tržišta rada, društvene odgovornosti, obrazovanja, zaštite životne sredine i drugih.
Predstavnici banaka iskazali su svest o potrebama brzih i dubokih promena i spremnost da se u njih upuste. Na prvom mestu reč je o transformaciji tradicionalnih poslovnih modela, o potpunom ulasku u digitalne procese, saradnji sa inovativnim modelima kao što je fintech industrija i slične. Preovladava stav da je banka sutrašnjice “tamo gde je moj telefon” i banke su već načinile krupne korake u razvoju online i mobilnog bankarstva, remote usluga i sličnih inovativnih modela.
Velika promena događa se i na tržištu radne snage. Banke su svesne da su u konkurenciji za kadrove zajedno sa IT kompanijama i atraktivnim startapima. Kako bi očuvale svoju konkurentnost, banke menjaju modele rada i sve više se prilagođavaju očekivanjima koje ima nova generacija zaposlenih. Jedan od fokusa je i postizanje balansa privatnog i poslovnog života, jer jedino takav odnos daje dugoročnu i održivu motivaciju zaposlenih i banke čini poželjnim poslodavcima.
Kao odgovorna industrija, bankarstvo je sve više okrenuto zelenoj agendi. Predstavnici banaka najavljuju sve snažniju podršku ekološki odgovornim biznisima, naravno i lični doprinos smanjenju karbonskog otiska, odnosno svim oblicima ekološke odgovornosti.
Kao neko ko objedinjuje rad ovako stabilnog i značajnog sektora, Udruženje banaka Srbije dalo je svoj doprinos radu Kopaonik biznis foruma predstavljajući učesnicima Foruma i medijima aktuelnosti iz bankarskog sektora i njihov uticaj na život građana i privrede u Srbiji.
AIK Banka, Banca Intesa Beograd, Erste Banka Srbija, Eurobank Direktna, NLB Komercijalna banka, OTP banka Srbija, Raiffeisen banka a.d. Beograd
Izvor: Udruženje banaka