Nemački model
Nemački model je karakterističan po znatno većem značaju banaka u odnosu na američki model. Znatno je manja uloga berzi, za ovaj model je karakterističan koncept univerzalne banke, kao kombinaciju komercijalne i investicione banke. Same univerzalne banke su sa jedne strane glavni izvor finansiranja firmi svih veličina, dok sa druge strane vrše finansijske usluge u vezi sa emisijom deonica i obveznica kompanija, obzirom da je tržište kapitala znatno manje razvijeno u odnosu na SAD.
Obzirom da u nemačkom modelu postoji dominacija univerzalnih banaka u odnosu na tržište kapitala, samim tim je i kontrola kompanija preko bankarskih institucija značajnija u odnosu na finansijske berze. Kontrola ekonomske efikasnosti upotrebe resursa u nemačkim kompanijama se vrši preko upravnih i nadzornih odbora samih kompanija, kao i nadzoru univerzalnih banaka.
Upravni odbor koji čine glavni menadžeri kompanija neposredno upravlja svim procesima u istoj i predstavlja bazni nivo upravljačke kontrole u kompanijama.
Nadzorni odbor sprovodi nadzor nad radom upravnog odbora, donosi najvažnije investicione i finansijske odluke i vrši izbor top menadžera kompanije.
Skupština deoničara je treći upravljački nivo u kompaniji. Univerzalna banka nad kompanijama ima znatno veći glasački potencijal od onog koji bi imali na osnovu deoničkog kapitala banke u kompaniji, iz razloga što mali deoničari svoje deonice predaju banci u depo uz ovlašćenje da prestavnici te banke koriste njihove glasove.
Osim toga, za nemački model je karakterističan koncept glavne ili domaće banke za nefinansijsku kompaniju, što znači da je jedna kompanija ima banku koja je deoničar u istoj, i koja vrši glavni deo finansiranja. Savremeni trendovi u razvoju bankarskog i finansijskog sistema idu u pravcu jačanja uloge finansijskog tržišta, čime se nemački model sve više približava američkom.
Nemački bankarski sistem ima sljedeću institucionalnu strukturu:
- Nemačka Bundesbanka;
- Zemaljske banke;
- Privatne i javne banke;
- Štedionice, kreditne zadruge i instituti za imobilisani kredit;