Pružite se koliko možete
Vladimir Đukanović, srpski “vuk” sa Vol Strita koji je godinama radio u američkom JP Morganu, dobar deo svog života proveo je u društvu svetske biznis elite. Bio je stipendista Open Sosajatija, što mu je donelo dobro poznanstvo sa Džordžom Šorošem. Za Vorena Bafeta kaže da je bio jedan od najbrilijantnijih ljudi koje je upoznao. Na kraju vrlo izazovne 2022. godine razgovarali smo sa njim o tome nas čeka u 2023. godini, hoće li biti izazovnija nego prethodna, da li će kamatne stope i inflacija nastaviti da rastu, koliko je neophodna štednja, u šta on danas ulaže i šta nam savetuje…
-Najveći izazov u 2023. sigurno će biti zadržati posao. Za prosečnog građanina koji živi od plate je vrlo bitno da zadrži radno mesto. Pojavite se tamo pola sata ranije, ostanite sat kasnije. Probajte zajedno sa kolegama da obavite dodatan posao i potrudite se da vaša firma opstane. Biće dosta firmi koje će otići u bankrot, naročito one koje su zadužene i one koje nisu zadužene po fiksnim kamatama. Kada referentne kamatne stope odu gore, banke će podići svoje i rate će postati neizdržive u momentu kada vama pada prodaja. To je uvek tako u ekonomiji. Tako da je osnovna stvar – zadrži posao i trudi se da tvoja firma bude ta koja će da prežvi
Hoće li kamate rasti i u 2023?
Kamatne stope će jednostavno morati da rastu. Videli smo poslednji izveštaj o inflaciji, u Srbiji je u novembru bila 15 odsto, što znači veoma visoka inflacija. Narodna banka je morala brže da reaguje, i da podigne referentne kamatne stope, a kako bi to isto uradile i ostale banke i tako malo ohladile ekonomiju. Ako se to ne uradi u sledećih nekoliko meseci, onda samo prolongiramo problem. Stope moraju da porastu sledeće godine, jer to je jedini lek da se inflacija dovede pod kontrolu.
Moj stav je da referentna kamata bude bliže 10 odsto i to je jedini način da što brže ohladite ekonomiju. To možda zvuči surovo, ali moraju da se prave kratkoročni rezovi da bi dugoročno sve došlo na svoje. Što se više odlaže podizanje kamatnih stopa, ekonomija teže može da izdrži taj tempo. Rizikujemo inflatornu spiralu, ne samo u Srbiji, nego i u Evropi i u celom svetu i ako se u to uđe, to će biti ozbiljan problem.
Kada će inflacija stati?
To isključivo zavisi od centralnih banaka. Sama od sebe neće. Ako pustite ovako, ona će samo da “divlja” i biće samo veća i veća. I u Americi je 70-ih godina, sa kojim ja konstantno upoređujem ovaj period i inflatornu spiralu, na čelo FED-a došao lider Pol Voker – podigao je kamatne stope za 20 odsto i rešio inflaciju preko noći. Znači to su ti brzi, efikasni potezi koji se reflektuju u ekonomiji za tri do šest meseci. Tako da što brže budu reagovali to će nam biti lakše. Za sada ne vidim da iko reaguje ozbiljno.
Kako vi sada zarađujete? U šta ulažete i sa kojim prognozama idete prilikom ulaganja?
Što se tiče berzanskog ulaganja, to su iste akcije koje sam imao i pre pet i pre 10 godina. Ja sam posle svoje karijere generalno dugoročni investitor, tipa Vorena Bafeta i mogu samo da dodam uloge na te svoje pozicije. Kada primim dividende ja ih isključivo reinvestiram.
Što se tiče Srbije, građevina je izuzetno dobar posao, i na Balkanu celom je tako, ali se tržište pregrejalo. Imate problem, ne možete da nađete radnike da završite projekte, a sa druge strane likvidnost je stala. I to je još jedna posledica inflatornih pritisaka jer kao kompanije sve teže možete da odete u banku i da pozajmite novac da biste namirili svoje račune. Jednostavno idemo ka nekoj “savršenoj oluji”. I svi svetski analitičari i veliki investitori izlaze sa jako crnim prognozama.